Logo

Beseda s paní Renatou Moravcovou - Svět nevidomých

V pondělí 19. února nás ve škole navštívila paní Renata Moravcová a pan Petr Tojnar ze spolku Doteky naděje z Dobrušky,který se snaží pomáhat dětem, dospělým i seniorům s nějakým postižení se znovu začlenit do společnosti a zpříjemnit a usnadnit jim běžný život.

Paní Renata i se svými vodicími psy Xantou a Lexem nás přišla seznámit s tím, jak se žije lidem se zrakovým postižením, jaké, pro nás běžné věci,  jsou pro lidi nevidomé nebo slabozraké těžkým nebo dokonce nesplnitelným úkolem.
Nejprve jsme se dozvěděli, jak a kdy vlastně paní Renata o zrak přišla, jaké zažívala pocity a co pro ni bylo úplně nejtěžší. Poté nám společně s panem Petrem ukázali velké množství kompenzačních pomůcek, které mají za úkol, co nejvíce nevidomým lidem usnadnit život jako například colortester, mluvicí hodinky, slabikář v brailově písmu, hladinku, pomocí které jsou nevidomí schopni si samostatně nalít do skleničky vodu a podobně.

Seznámila nás také s tím, jakým způsobem se ze štěňátka stává vodicí a asistenční pes, jaký výcvik musí absolvovat a které jeho vlastnosti jsou pro výběr, zda bude nebo nebude vhodným vodicím psem, jsou nejdůležitější. Vyprávěla nám také o svých oblíbených aktivitách, že i přes svůj zrakový handicap, zůstává stále aktivní, ráda chodí na tůry,  jezdí na kolečkových bruslích i na běžkách.

Během velmi zajímavého a poutavého vyprávění jsme měli možnost se ptát na dotazy, které nás napadaly. Měli jsme samozřejmě možnost se pomazlit s oběma psími společníky, kteří paní Renatě ve všem pomáhají.

Velmi si vážíme toho, že jsme měli možnost se seznámit s paní Renatou a panem Petrem,  aktivitami jejich spolku Doteky naděje a mohli jsme se alespoň na chvíli přenést do světa ve tmě, kdy se musíme spolehnout na pomoc někoho druhého a důvěřovat mu.

Děkujeme oběma za velmi zajímavé a užitečné informace a přejeme jim hodně sil a hodně dobrých lidí, kteří se handicapovaným rozhodnout jejich prostřednictvím pomáhat.
Budeme se těšit na nějaké další společné setkání - třeba v Kavárně ve tmě:-)

Základní škola
21. února 2024 14:21
Publikoval: Zuzana Beranová