Logo

Ve čtvrtek 12. října 2023 jsme se s naší ZŠ zúčastnili akce Modré nebe nad Náchodem, která se konala na letišti na Vysokově.

Jednalo se o přehlídku vojenské techniky, jejího vybavení, pozemní i vzdušné techniky.

Vyrazili jsme autobusem na vlakové nádraží a odtud vlakem do Náchoda. Již ve vlaku bylo zřejmé, že na akci míří velké množství diváků, především ze základních a středních škol.

Na nádraží v Náchodě na nás již čekaly speciálně vypravené autobusy, které svážely děti ze škol na akci. Když žáci a učitelé postupně naplnily všechny tři autobusy, které pro nás byly připravené, vyjela nejprve policejní motorka s majákem, která zastavila veškerý provoz a my se mohli vydat vpřed.

Všechna doprava byla zastavena, na křižovatkách i kruhových objezdech stáli policisté, kteří nám v autobusech zajistili plynulý a rychlý průjezd Náchodem. Pro mnohé z nás již samotná tato akce byla obrovským zážitkem, protože jsme se cítili jako nějaké významné osobnosti.

Za chvíli jsme dorazili k letišti na Vysokově, z parkoviště to již bylo jen kousek a již z dálky jsme viděli vrtule několika vrtulníků.

Na letišti již na nás čekala obrovská plocha plná bojových aut, letadel, přepravníků, vojenský radar, vojenské bojové vrtulníky, policejní auta a čtyřkolky, letečtí záchranáři, ukázky zbraní a samozřejmě na každém kroku nějaký voják.

Měli jsme možnost se do mnoha aut posadit, vyzkoušet si zatroubit, poprvé v životě řídit policejní vůz, prohlédnout si bojový vrtulník zevnitř, mohli jsme si vzít do ruky zbraně a samopaly, které vojáci používají.

Od 11 hodin už byly připravené dynamické ukázky vojenské vzdušné techniky. Dvakrát nad našimi hlavami proletěly dva gripeny, které dokáží letět rychlostí až 900 km/hod. Byla to opravdu velká rychlost i hluk. Takhle nízko nad sebou jsme nikdy stíhačky letět neviděli. Byl to opravdu silný zážitek.

Poté následovala ukázka hašení vrtulníkem pomocí bambivaků. Vrtulník nejprve odletěl nabrat vodu do nedaleké přehrady Rozkoš a my ho celou dobu mohli z kopce dolů sledovat. Přímo před námi potom vodu z bambivaku vypustil a předvedl nám, jak by probíhalo hašení v obtížně přístupném terénu nebo velmi rozsáhlého požáru.

Další ukázkou bylo akrobatické představení vojenského vrtulníku, který předváděl krásné piruety, otočky a efektní přelety. Poté jsme mohli sledovat slaňování leteckých záchranářů z vrtulníku a jejich let na spuštěném laně.

Vyvrcholením přehlídky byl seskok parašutistů, kteří krásně přistávali přímo před našima očima.

Celá akce byla velmi povedená, viděli jsme to, co bychom jinak neměli v běžném životě možnost si prohlédnout takhle zblízka, měli jsme také možnost se vojáků i policistů zeptat na vše, co nás zajímalo.

Zpáteční cesta opět probíhala jako při přepravě nějaké VIP osobnosti. Policisté s majáky nám zajistili naprosto bleskový průjezd úplně ucpaným Náchodem a jízda v protisměru, kterou jsme uháněli zpět na nádraží pro nás byla dokonalým zakončením této skvělé akce.

I přes malé zpoždění, díky kterému nám ujel plánovaný vlak, jsme si celý den výborně užili a do školy jsme se vrátili sice o něco později, zato úplně zahlceni novými zážitky.

Základní škola
12. října 2023 14:37
Publikoval: Zuzana Beranová