Logo

PRAHA + Pražský Hrad - exkurze žáků 3. a 4. třídy

Ve čtvrtek 19. října 2023 jsme se vydali společně se žáky 4. tříd ze ZŠ Police nad Metují na exkurzi do Prahy. Jeli jsme objednaným autobusem. Vyjížděli jsme už v 6:30 z Bezděkova, protože od 10 hodin jsme měli objednanou prohlídku areálu Pražského hradu s průvodcem od cestovní agentury Výuka jinak.

Cesta do Prahy nám docela utekla, někteří ještě dospávali, ale většina se již nemohla dočkat, až budeme v hlavním městě. V Praze jsme se ještě trochu zdrželi, než jsme se dostali do centra, ale pan řidič nás odvezl až k Hradu, takže jsme nakonec vše stihli, jak jsme měli.

Před vstupem do areálu Hradu na nás již čekala paní průvodkyně, která nám nejprve pověděla něco o historii Pražského hradu, jeho částech, k čemu sloužily jednotlivé budovy Pražského hradu. Venku trochu pršelo a tak jsme oblékli pláštěnky, ale zanedlouho déšť ustal a my se mohli pohodlněji pohybovat  po celém areálu.

Naši prohlídku jsme začali v Katedrále svatého Víta, kde jsme se od paní průvodkyně dozvěděli mnoho zajímavostí, prohlédli jsme si nejdůležitější místa v katedrále, viděli jsme i dveře, za kterými jsou ukryté korunovační klenoty. Vzhledem k obrovskému množství turistů jsme museli stále dávat pozor, abychom se někde nezapomněli a hlídali jsme se navzájem.

Prohlédli jsme si celou katedrálu. Poté jsme přešli do Vladislavského sálu, ve kterém probíhá velké množství státnických aktů, například rozdávání státních vyznamenání 28. října. Po prohlídce Katedrály sv. Víta jsme si prohlédli také Baziliku svatého Jiří, která vznikla jako druhý kostel na Pražském hradě. Zde jsme si také vyslechly zajímavý výklad o historii kostela.

Z kostela jsme pokračovali procházkou po areálu Pražského hradu a navštívili jsme Zlatou uličku. Měli jsme možnost si prohlédnout všechny domečky, například dům vědmy Magdaleny Průšové, dům červeného myslivce a další domečky, ve který bylo možné si zakoupit i nějaké suvenýry.

Pro prohlídce Zlaté uličky jsme se šli projít do Jižních zahrad Pražského hradu a odtud už jsme se vydali na prohlídku historického centra.

Došli jsme až na Karlův most, kde jsme mohli obdivovat sochy, sledovat provoz na řece Vltavě i dovednosti umělců a výtvarníků, kteří nabízeli své výrobky a služby.

Po procházce historickým centrem a jeho malebnými uličkami, jsme se již vydali na Václavské náměstí. Po cestě jsme se ještě zastavili v Mc Donalds, kam jsme se již všichni moc těšili. Každý z nás si objednal podle své chuti a protože jsme již měli v nohách poměrně velkou vzdálenost, posilnili jsme se a užili si zaslouženého odpočinku.

Z Václavského náměstí jsme potom využili metro k přesunu na Florenc, odkud nám odjížděl autobus zpět domů.

Zpáteční cesta byla poněkud náročnější, i vzhledem k tomu, že jsme již všichni byli dost unavení a také kvůli několika dopravním nehodám, které  naši cestu o nějaký čas prodloužily.

Nakonec jsme po půl deváté večer konečně dorazili na Bezděkov a rozešli se do svých domovů.

Všem se exkurze velmi líbila, dozvěděli jsme se mnoho nových informací a zajímavostí, které určitě využijeme při hodinách prvouky i vlastivědy.

 

Základní škola
19. října 2023 15:30
Publikoval: Zuzana Beranová