Logo


DEN ŠKOLNÍKA – projekt HRDÁ ŠKOLA

 

 V rámci projektu Schools United HRDÁ ŠKOLA, do kterého se naše škola v letošním školním roce zapojila a který má za úkol obohatit a zpříjemnit školní atmosféru a posílit vztahy mezi žáky a učiteli , jsme  v úterý 26. září, stejně jako všechny ostatní zapojené školy, zorganizovali 1. vyhlášenou akci – DEN ŠKOLNÍKA.

Cílem tohoto dne je poukázat na důležitost osoby pana školníka ve škole jako člověka, který se stará nejen o budovu a její okolí, ale také o naši bezpečnost, pohodlí a dobrou náladu.

Protože náš pan školník - Jaromír Beran je sportovec, připravili jsme si pro něho společné sportování na školní zahradě. Pan školník byl překvapen, o našem plánu nic netušil, ale protože nezkazí žádnou legraci, stylově se oblékl jako správný školník, připravil si ochranné pracovní pomůcky a byl připraven na startu společně s našimi školáky.

Celé sportovní klání bylo připraveno do nejmenšího detailu. V závodě se představili 4 štafety složené ze žáků naší školy a 1 štafeta složená z osoby pana školníka. Všichni museli absolvovat 6 tématicky laděných disciplín.

Prvním úkolem byl slalom na koštěti – jako důležité pracovní pomůcce pana školníka. Všichni museli co nejrychleji proběhnout určenou trasu, předat štafetu a co nejrychleji spěchat do cíle. Pan školník se s touto disciplínou popral na výbornou a jeho slalom na štětce na pavučiny byl extra rychlý. Nikoho tak nepřekvapilo, že v této disciplíně zvítězil.

Dalším úkolem pro všechny závodníky bylo vyzkoušet si další druh práce, kterou pan školník musí ovládat, a to zatloukání hřebíků. Závodníci opět museli běžet až na metu, kde na ně čekalo několik hřebíků a kladívko a jejich úkolem bylo jednou trefit hřebík na hlavičku a utíkat předat štafetu. Všem se moc dařilo a souboj byl velmi těsný.

Třetí disciplínou byl běh s kbelíkem písku – úkolem bylo naplnit kyblík pískem, utíkat k metě, oběhnout, vrátit se na pískoviště a vysypat písek. Teprve poté mohl vyběhnout další spoluhráč.

Jako další úkol byl pro všechny připraven běh s přepravkou – pan školník si mohl vybrat, zda poběží s přepravkou plnou dětských hraček a nebo s přepravkou plnou jablek. Protože se ale nechtěl nechat zahanbit, vybral si jablka a všechny úseky své štafety zvládl opět ve skvělém čase.

Protože má pan školník spoustu práce i v zimě, vyzkoušeli jsme si, jaké je to pracovat s hrablem na sníh, ve kterém jsme ale pro naši hru přenášeli neposedné molitanové míčky.

Poslední disciplínou jsme trochu potrénovali jemnou motoriku a museli jsme vybrat správnou matičku a šroubek, které k sobě patří a alespoň jeden zašroubovat. V závěru se dokonce spurtovalo a nakonec děti už unaveného pana školníka porazily.

V rolích fanoušků ale byly nejen děti ze školy, ale přišly nás podpořit také děti ze školky, které nemohly z pana školníka v pracovním oděvu spustit oči.

Všichni jsme se velice nasmáli, užili si sportování. Panu školníkovi jsme poděkovali za péči, se kterou se o nás stará a jako odměnu jsme mu předali obrovskou perníkovou medaili, kterou upekla paní učitelka Ševců a také obří dřevěnou medaili, aby si při pohledu na ní vždy vzpomněl, jaké příjemné dopoledne jsme si společně užili.

Samozřejmě bez odměny nemohly odejít ani děti, které závodily, co jim síly stačily a  vždy před cílem tak trošku zpomalily – byl to přece den pro pana školníka :-)

Moc děkujeme všem závodníkům a gratulujeme k jejich výkonům a těšíme se na další společnou akci v rámci projektu a tou bude již

  1. ŘÍJNA SUIT UP DAY – den společenského oblečení, do kterého se s námi zapojí i mateřská školka.

 

Základní škola
27. září 2023 16:38
Publikoval: Zuzana Beranová